ისტორია

2019

კინო და ტელეოპერატორების საერთაშორისო ფესტივალზე წელს 160-მდე ნამუშევარი შემოვიდა მსოფლიოს ყველა კუთხიდან. სელექციის ჟიურიმ სამთვიანი მუშაობის შედეგად გამოავლინა თოთხმეტი ნომინანტი, რომელთა შორის გამარჯვებული 27 სექტემბერს  ფესტივალის დახურვის ცერემონიზე გამოვლინდა.

 

ნომინაციებში გამარჯვებულები:

 

სელექციის ჟიურის წევრები:

საუკეთესო კინო ოპერატორული ნამუშევარი - კარლ რასმუსენი „გაბე“ (შვედეთი);

საუკეთესო ტელეოპერატორული ნამუშევარი - გიორგი ძოწენიძე „ ზაატარის ლტოლვილთა ბანაკი“ (საქართველო);

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ოპერატორული ნამუშევარი - ილია კონდრატიევი „დაბნელებამდე: ნოველა 2 ძველი სახლი“ ( რუსეთი);

საუკეთესო სტუდენტური ნამუშევარი - იშტვან ბალაში „კასტინგი“ ( უნგრეთი);

გრან პრი - იშტვან ბალაში „კასტინგი“ ( უნგრეთი).

 

სპეციალური პრიზები

სელექციის ჟიურის სპეციალური პრიზი -  მარტინ დიმიტროვი (ბულგარეთი);

ქენონის სპეციალური პრიზი - ავა მუხიევა (რუსეთი);

პანასონიკის სპეციალური პრიზი - გაბორ სენტივანი (უნგრეთი);

სონის სპეციალური პრიზი -  მაჯიდ სედაჯათ ბორჯი ( ირანი);

ინოვატორის სპეციალური პრიზი - ჯონათან ვანინ ( ბელგია);

საქართველოს კინომატოგრაფიის ეროვნული ცენტრის სპეციალური პრიზი - კალევ ჰილერი (ესტონეთი).

მაია არჩვაძე -კინორეჟისორი, სცენარისტი, შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს უნივერსიტეტის  პედაგოგი (საქართველო);

ზაქარია ჯორჯაძე - კინორეჟისორი, სცენარისტი, შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს უნივერსიტეტის პედაგოგი (საქართველო);

ალექსანდრე ჟღენტი -კინორეჟისორი, სცენარისტი, აფხაზეთის ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწე, საქართველოს სპორტული კინოსა და ტელევიზიის ფედერაციის საპატიო პრეზიდენტი, საერთაშორისო კინოფესტივალების ლაურეატი (საქართველო).

 

საერთაშორისო ჟიურის წევრები:

  

ელდარ მდინარაძე - კინორეჟისორი, სცენარისტი, ტელეკომპანია იმედის გენერალური დირექტორი, საერთაშორისო ჟიურის თავმჯდომარე;

როჯერ სიმონსი  - კინორეჟისორი, ბრიტანეთის ოპერატორთა საზოგადოების (BSC) სრული და  Rose Bruford-ის სახელოვნებო კოლეჯის საპატიო წევრი;

ჯონ ჰენშალი- სატელევიზიო ოპერატორთა გილდიის პრეზიდენტი;

ანანდ სუნდარეშა - დამდგმელი კინო ოპერატორი, ვიზუალური ხელოვნების სპეციალისტი.

 

პარტნიორები